Види та типи фанери



Деревина як будівельний матеріал використовується вже тисячі років. І весь цей час робилися спроби поліпшити її властивості. В першу чергу багато зусиль витрачено на подолання однієї неприємної особливості – будь-які вироби з дерева можуть тріскатися вздовж волокон. Міцність деревини залежить від їх орієнтації і це доводиться враховувати кожному столяру і теслі. І найвдалішим рішенням є використання фанери.


Основні види фанери

Фанера – це три та більше листа лущеного шпону берези або сосни, з'єднаних між собою під тиском. У такого матеріалу деревні волокна шарів орієнтуються перпендикулярно при виготовленні. Його розміри значно більші, ніж ширина стандартної дерев'яної дошки, що істотно розширює сферу застосування.


Крім звичайного матеріалу існує ще два різновиди, що користуються особливою популярністю:

  • Бакелітова
  • Ламінат


Той та інший різновид – вологостійка фанера, застосування якої необхідне там, де потрібен нечутливий до впливу підвищених навантажень матеріал.


    


Фанера бакелітова. Застосування


Бакелітова фанера – це дуже міцний матеріал, що за своїми механічними властивостями нагадує текстоліт або ебоніт. Вона виготовляється шляхом просочення спеціальним складом, який робить її вдвічі міцніше деревини. Не менш важливими перевагами вважається довговічність, хороша опірність впливу хімічних речовин і сонячним променям. Мікроорганізми і різкі коливання температури навколишнього середовища в межах від -50°С до + 50°С також не впливають на характеристики матеріалу.


Є два основних види фанери з просоченням:

  • ФБВ – просочується смолою, розчинною у воді;
  • ФБС – просочується смолою, яка розчиняється в спирті.


У випадках, коли потрібна особлива стійкість до тривалого впливу вологи, частіше застосовується просочення шпону спирторозчинним бакелітовим лаком. Але той та інший вид відносяться до водостійких матеріалів. Залежно від потреби застосовують або повністю оброблену фанеру, або таку, в якій просоченню піддалися тільки зовнішні шари.


Де використовується бакелітова фанера


Прекрасні механічні властивості дозволяють створювати з даного матеріалу найрізноманітніші внутрішні конструкції високої міцності. Його застосовують в будівництві для виготовлення щитів опалубки, в рекламному бізнесі та машинобудуванні.

Бакелітова фанера прекрасно тримає форму навіть під великим тиском. Вона відрізняється високою стабільністю характеристик, що обумовлює використання в серійному виробництві автомобілів і судів. Вироби прекрасно переносять тропічний і північний клімат. Навіть такий агресивний чинник, як морська вода, не має на них особливого впливу.


Що таке ламінована фанера


Спосіб обробки поверхні і відсутність просочення – ось чим відрізняється ламінована фанера від бакелітової. Цей матеріал являє собою якісне фанерне полотно, на обидві сторони якого нанесена спеціальна полімерна плівка. Залежно від того, для чого використовується ламінована фанера, її поверхні мають покриття різного виду:

  • F/F –  фанера, покрита з обох сторін гладкою фенольною плівкою;
  • F/W –  має з одного боку гладке, з іншого сітчасте покриття.



Обидва типи мають високу міцність і стійкість до деформацій, підвищену зносостійкість та прекрасну водонепроникність.


Для чого потрібна ламінована фанера


Матеріал типу F/F має привабливий зовнішній вигляд, що дозволяє застосовувати його при виготовленні меблів і обробки, в тому числі зовнішніх поверхонь. Одним з основних напрямків, де використовується ламінована фанера, є виготовлення підлогового покриття. Вона має чудові декоративні властивості та за цілим рядом характеристик перевершує інші види. Матеріал має тривалий термін експлуатації та тривалий час не втрачає первісний вигляд.


Тип F/W
також масово використовується в меблевій промисловості і в дизайні інтер'єру, але основне застосування така фанера знайшла в інших областях. З неї виготовляють опалубку для залізобетонних конструкцій, настили вантажних автомашин і будівельних лісів, а також елементи конструкції вагонів і автомобілів.


Фанера для опалубки має міцне захисне покриття. Поверхня буває як гладкою, так і сітчастою. Завдяки покриттю торців водонепроникною фарбою забезпечується захист від вологи. Крім того, матеріал має такі якості як висока зносостійкість і опірність дії агресивного середовища, добре піддається механічній обробці. Такий тип фанери широко використовується в будівництві, автомобілебудуванні та меблевої промисловості. Товщина фанери для опалубки зазвичай становить 18 і 21 мм.


Сорти фанери


Існує безліч типів цього матеріалу і не завжди позначення зрозумілі для користувачів. У загальному випадку прийнято розділяти фанеру за сортами і за речовиною, яка з'єднує шари в єдиний моноліт. Зазвичай виділяють 5 сортів, що розрізняються за якістю шпону:



Сорт B – повністю відсутні випадаючі сучки т а інші явні вади;

Сорт S – майже немає недоліків, допускається наявність невеликої кількості сучків, проколів від них і червоточин;
Сорт BB – кількість дефектів більше, допускається заміна ушкоджень вставками шпону;
Сорт CP – можуть бути випадають і сучки, які випали, але кількість червоточин все ще нормується;
Сорт C – матеріал, в якому не нормується кількість дефектів на квадратний метр.


Отже, чим менше сучків і інших дефектів, тим вище якість матеріалу. Відповідно, і застосування у кожного сорту різна. Саме з категорій B, BB і CP виготовляється ламінована фанера. Властивості цього матеріалу дозволяють використовувати його для якісної та надійного оздоблення приміщень.