Кожен катер, яхта і човен повинні бути оснащені якорем. Якщо судно не зовсім вже мініатюрне, то якір буде мати чималу вагу. Руками піднімати такий важкий предмет, витягаючи його за канат або ланцюг з глибини 15-20 метрів досить складно, особливо в умовах хвилювання або при сильній течії. Але це і не потрібно. Зараз проводиться величезна кількість спеціальних пристроїв, що використовуються для підйому якорів будь-якого розміру і маси.
Що таке якірна лебідка?
Якірна лебідка - це пристосування, яке призначене для маніпуляцій з якорем або з вантажем, який використовується замість нього. Як правило, цей пристрій застосовується для вирішення двох завдань - підйому і вивантаження якоря, а також для переміщення судна, наприклад витягування на берег або ж спуску на воду. У другому випадку може використовуватися спеціальна якірно швартова лебідка.
Основними деталями і вузлами пристосування є:

Корпус. Використовується в якості основного елемента, на який кріпляться інші вузли. Найчастіше вся конструкція закривається захисним кожухом.
Привод. В якості приводу може бути використана ручка або електромотор з редуктором, а також гідромотор.
Катушка з канатом або ланцюгом. Часто оснащується спеціальними пристосуваннями для рівномірного намотування.
Роульс - направляючий ролик для якірного троса (ланцюга).
Кріплення. Призначено для того, щоб лебідка для човна була надійно закріплена.
Зараз в основному виробляються механізми, обладнані ручним, електричним і гідравлічним приводом. З них тільки ручні і електричні використовуються на малих і середніх судах.
Лебідка для якоря на човен забезпечена спеціальним фіксатором, блокуючи катушку при відпуску рукоятки або припинення роботи автоматичного приводу. Це дозволяє виробляти підйом якоря в кілька прийомів. Або, якщо необхідно пересунути човен на невелику відстань, його можна підняти не повністю, залишивши в напівспущеному стані, перемістити судно і вже після цього опустити на дно. В такому випадку з даною роботою впорається одна людина.
Ручна лебідка
Лебідка для підйому якоря вручну не має електро- або гідромотора - це головна відмінність ручного пристрою від електричного або гідравлічного. Єдиним приводом є рукоятка, за допомогою якої необхідно вручну крутити котушку з канатом або ланцюгом для того, щоб підняти або опустити якір.
Типовим представником механізмів цього типу є модель STRONGER STEEL HANDS 10, яка може застосовуватися за умови, що максимальна вага якоря не перевищуватиме 10 кг. При цьому в заблокованому стані лебідка може утримати вагу до 360 кг - стільки витримує трос до розриву.
Пристрої з ручним приводом використовуються все рідше, так як вартість автоматизованих механізмів постійно знижується. Зараз купити човнову лебідку вже можна за ціною, прийнятною для більшості власників суден.
Електричні лебідки
Човнові лебідки з електроприводом більш популярні у господарів суден. Пристрій являє собою такий же механізм для підняття і опускання якоря, як і ручне. Але наявність мотора дозволяє розглядати електролебідку як ще одного члена команди. Всі дії, пов'язані з підйомом і вивантаженням якоря, будуть полягати в натисканні на відповідну кнопку запуску двигуна. Такі зразки часто оснащуються пультами дистанційного керування, тому для того, щоб зробити операції з якорем не обов'язково перебувати у приладовій панелі або біля пристрою.
Деякі виробники випускають моделі, що володіють підвищеною надійністю. Як правило, вони мають функцію ручного підйому і спуску якоря. Для цього додатково встановлюється механізм, дублюючий електродвигун.
Електрична якірна лебідка для човна має й інші відмінності від ручної:

Органи управління двигуном. Якщо пристрій призначений для відкритої установки, то на його корпус будуть винесені кнопки.
Електронний блок з силовим реле. Він необхідний для підвищення надійності роботи електричних ланцюгів і електродвигуна.
Як підібрати якірну лебідку
Підбір необхідної моделі проводиться на підставі технічних даних і розуміння того, що для вирішення завдань купується якірна лебідка. Купити пристрій краще після визначення наступних параметрів:
Сумарна вага якоря і тросу (ланцюга). Лебідка повинна гарантовано впоратися з підйомом вантажу, необхідний невеликий запас.
Максимальне зусилля тросу (ланцюга) на розрив. Від цієї величини залежить, чи зможе він утримати судно.
Швидкість підйому. Пристрої, що комплектуються малопотужними двигунами, оснащуються редуктором з великим передавальним числом, що сильно сповільнює обертання катушки.
Спосіб установки. Якірна лебідка для човна ПВХ повинна мати спеціальне кріплення, яке не призначене для установки пристрою на звичайний катер або яхту.
Тип приводу, ручний або автоматичний. Ручна лебідка для човна призначена в основному для використання на човні, довжина якої не перевищує 4 м, а також на малому надувному судні.
Тип управління. Це може бути ручне управління, за допомогою кнопок, розміщених на самому пристрої, а також дистанційне - кнопки можуть розміщуватися на приладовій панелі і бути приєднані проводами. Є моделі, в комплект поставки яких входять пульти дистанційного радіоуправління.
Особливістю електролебідок, про яку часто забувають, є потреба в потужному джерелі живлення, як правило, напругою 12 В. Наприклад, така популярна модель, як AUTOTRAC BIG WATER 45, здатна в штатному режимі працювати з якорем вагою до 20 кг, має електродвигун, потужністю 150 Вт. Значить струм споживання під час підйому якоря складе 12,5 А і стандартний автомобільний акумулятор ємністю 60 А * год повністю розрядиться менш ніж за 5 годин роботи.
Що з цього випливає? А це означає, що купити лебідку для човна, призначену для роботи з вантажем 20 кг, чи варто в тому випадку, якщо ваш якір важить 10 кг. Важлива також гранично допустиме навантаження на трос. Але для AUTOTRAC BIG WATER 45 це значення становить 317 кг - менше, ніж у ручний STRONGER STEEL HANDS 10.
Знаючи можливості пристроїв, параметри судна і свої потреби дуже просто підібрати оптимальний варіант.
Як встановити якірну лебідку
Лебідку необхідно встановлювати на рівну поверхню, здатну витримати механічне навантаження, що перевищує граничне зусилля на розрив троса. При необхідності, місце, призначене для установки, треба зміцнити.
Дуже важливо встановити роульс так, щоб він виступав за межі палуби. Підняття якоря не повинно супроводжуватися його дотиками і ударами об борти. Особливо важливо виконати цю умову в разі, якщо це лебідка для човна ПВХ.
З'єднання якоря з канатом повинно проводитися за допомогою вертлюга.
Акумулятор підключається до кабелю через термореле і так, щоб виключити можливість переполюсовкі.
Кабель прокладається в захищеному від пошкодження місці і не повинен заважати знаходяться на судні.
Починати експлуатацію лебідки можна тільки після ретельної перевірки надійності кріплень, правильності установки роульсами, і підготовки до роботи всіх інших вузлів.
Компанія «PRAGMATEC» надає широкий вибір моделей якірних лебідок. Наші фахівці нададуть детальну консультацію та допоможуть купити якірну лебідку для човна виходячи з потреб замовника.