Сталеві канати: їх види і головні тонкощі вибору

Ефективність та безпечність експлуатації вантажопідйомного обладнання багато в чому визначають такі елементи, як сталеві троси (канати). Це одні з найважливіших елементів конструкції, вибір яких повинен здійснюватися з великою відповідальністю. Існує безліч типів сталевих канатів і важливо вміти зорієнтуватися в цьому різноманітті. Перед тим, як купити сталевий трос, потрібно врахувати такі параметри, як метод завивки, ступінь врівноваженості і багато інших. Про них ми і поговоримо в статті.


Сталевий канат представляє собою метиз, виготовлений з дроту за допомогою сплетіння. Конструкція виробу включає сталевий дріт (вона може бути оцинкована) і сердечник. Для поліпшення експлуатаційних характеристик застосовуються просочення проти гнилі і антикорозійного мастила.

Сталеві канати


Де використовують сталеві канати?


• мостові, корабельні крани і інші кранові обладнання;


• будівельне обладнання;


• обладнання для добування корисних копалин і буріння свердловин;


• монтаж ліфтів


• лісопильна техніка;


• авіа-, судно-, автомобілебудування;


• армування конструкцій в будівництві будівель;


• армування виробів з гуми (металокорд);


• різні вантажозахватні вироби; 


• побутові потреби.


Сталеві троси: на що звернути увагу при виборі?


•  Діаметр  - от 0,55 до 72,0 мм. Виходячи зі сфери використання підбирають потрібний діаметр вироби.


•  Вантажопідйомність каната - щоб дізнатися, яке навантаження здатний витримати трос, необхідно скористатися наступною формулою: S = R/k, де S - найбільше допустиме зусилля на канат в кг, R - розривне зусилля каната в кг (вказується в сертифікаті), k - коефіцієнт запасу міцності троса.

Трос сталевий
• Сердечник може бути виготовлений з металевого дроту або органічного матеріалу (поліетилен, пряжа, капрон, лавсан, віскоза, азбест і багато інших матеріалів). Перевагою канатів з органічним осерддям є велика гнучкість, а також здатність краще утримувати мастило, яка підвищує зносостійкість тросів і захищає від корозії. Але в разі багатошарового навивання на барабан, при впливі високих температур потрібно віддати перевагу металевому сердечнику. Такі канати не втрачають свою форму в складних умовах експлуатації.


•  Покриття - канати можуть бути оцинковані і неоцинковані. Виріб з цинковим покриттям захищене від несприятливих умов навколишнього середовища, має набагато більший термін служби і вимагає набагато менше догляду, ніж неоцинковані.


•  Призначення - існують вантажні і вантажопасажирські канати. Останні затребувані у виробництві ліфтів, 100% дротів при цьому проходять випробування. У випадку з вантажними - тільки 25%.


•  Дотик дротів в пасмах троса - точкове (ТК), лінійне (ЛК) або комбіноване (ТЛК). Канати з лінійним торканням виробляються з дроту різного діаметру є більш міцними і зносостійкими, ніж вироби із крапковим торканням. Пасма ТЛК характеризуються підвищеними некрутящими властивостями.


•  Спосіб плетення - виділяють розкручуючі і не розкручуючі канати. У перших дріт і пасма не зберігають своє становище після зняття перев'язок з кінця каната. У розкручуючих канатах (Н) після зняття перев'язок зберігається задане положення пасм і дротів. А в разі легкого розкручування це можна виправити вручну.


СТАЛЬНІ КАНАТИ:  перейти до розділу >>>

Сталеви канати: класифікація за типом звивки

 
Сталеві канати одинарної звивки•  Сталеві канати одинарної завивки (1х7 DIN 3052, 1х19 DIN 3053) характеризуються високою жорсткістю. Підходять для використання в тих сферах, де троси схильні до розтягуючих навантажень (огорожі, грязезахисні канати). Широко застосовуються в автомобілебудуванні.

 
Канати подвійної звивки ЛК-Р•  Канати подвійного звивання типу ЛК-Р (6х19 DIN 3059) - оптимальний варіант для використання на відкритому просторі, в разі впливу агресивних середовищ, при великих кінцевих навантаженнях. Сталеві канати цього типу підходять для застосування на будівельних, металургійних кранах, гідравлічних ліфтах, екскаваторах, підвісних дорогах. Такі троси входять в комплектацію талей, барабанних лебідок.

 
Сталеві канати ЛК-О•  Сталеві канати типу ЛК-О (6х19, DIN 3058) - для їх виготовлення в верхньому шарі використовується дріт більшого діаметру. Завдяки цьому такі канати успішно застосовуються в якості підйомних канатів у ліфтах, на судах шахтних підйомних установках, канатних дорогах.

 
Канати сталеві ЛК-РО•  Канати сталеві типу ЛК-РО (6х36, DIN 3064) дуже гнучкі, оскільки їх пасма складаються з великої кількості дротів. А завдяки використанню в верхніх шарах більш товстих дротів, троси цілком можуть застосовуватися в умовах впливу агресивних середовищ.

 
Сталеві канати ТЛК•  Сталеві канати типу ТЛК (6х35, DIN 3065) застосовують в тому випадку, якщо використання тросів типу ЛК виключено через порушення мінімально допустимих співвідношень, між діаметрами органів навивки і діаметрами дротів каната, а також в тому випадку, якщо не можна забезпечити необхідний запас міцності.

 
Канат сталевий подвійний ТК•  Канати сталеві подвійного звивання типу ТК (6х19, DIN 3060) можуть використовуватися в умовах, де відсутні знакозмінні вигини і пульсуючі навантаження, або ж вони зовсім незначні. Але в відповідальних і інтенсивно працюючих установах їх використання небажане. 
 
 
 

Як працювати зі сталевими канатами? Троси металеві виготовляються за допомогою методів сплетення і крутіння. Саме тому важливо запобігти розкручуванню або скручуванню. Щоб уникнути цього, барабан виставляють так, щоб положення осі було горизонтальним. Кінець каната, який намотується, знаходиться зверху чи знизу барабана, який під час змотування трохи пригальмовується. Відстань, яку має бути між барабанами - не менш 300 діаметрів канату.

Під час монтажу потрібно не допускати велику кількість перегинів. Купити трос сталевий, ціна яка вас приємно здивує, ви можете в інтернет-магазині «PRAGMATEC». Пропонуємо великий вибір надійних сталевих канатів для різних сфер промисловості і побутових потреб. Продукція відповідає стандартам ГОСТ і DIN. Якщо вам знадобиться допомога у виборі потрібного типу вироби, наші фахівці вам її нададуть.