Автоматизуємо рубку дров. Як вибрати дровокол?

Яка різниця між гідравлічним, рейковим і конусним дровоколом? На які характеристики дровоколів слід звернути увагу при їх виборі? Сильні і слабкі сторони різних типів дровоколів. Переваги і недоліки вертикальних і горизонтальних дровоколів. Відповіді на ці запитання ви знайдете в статті "Як вибрати дровокол?"

Как выбрать дровокол


Заготівля дров - це проблема, яка донедавна хвилювала лише власників будинків з камінами, саун чи лазень на твердому паливі. Однак останнім часом подорожчання газу все частіше змушує задуматися про перехід на альтернативне пальне. Один з варіантів - твердопаливний котел, який може працювати на дровах. Економія в такому випадку досягається значна. Можна купувати дрова вже наколеними. А можна ще більше зекономити, заготовивши їх самостійно. Розімятися з сокирою в руках - заняття приємне і корисне. Однак коли необхідно швидко перетворити на поліна купу чурбаків, краще вдатися до малої механізації - купити дровокол.

Гидравлический вертикальный дровокол


Робоче зусилля


Як же правильно підібрати для свого господарства цей пристрій? Головним критерієм тут, безумовно, виступає зусилля, яке розвиває апарат. 


Умовно дровоколи можна поділити на категорії за потужністю:


  • Зусиллям до 5 тонн - призначені, здебільшого, для побутового використання. Вони з легкістю дозволять заготовити дрова для садиби, відносно легкі й компактні за габаритами.
  • Зусиллям 5-7 тонн - частіше всього використовуються комунальними службами, наприклад для забезпечення котельні пальним. Можуть працювати набагато інтенсивніше, ніж побутові, однак при цьому все ще зберігають скромні габарити й вагу.
  • Зусиллям 7-25 тонн - промислові. Звичайно, суміщають кілька функцій, крім розколювання полін здатні і до торцування колод.


    Для заготівлі дров на приватний будинок цілком достатньо дровокола, здатного розвивати зусилля до 5 тонн. Такого наприклад, як AL-KO LHS 550
    0. Вони відносно недорогі, компактні і споживають не надто багато електроенергії.


    Конусний, рейковий чи гідравлічний?


    За принципом дії  дровоколи, або, як їх називають колуни, діляться на конусні, рейкові та гідравлічні. 

    Конусний дровокол


    Конусний дровокол


    Має просту конструкцію. На станині з горизонтальним робочим столом знаходиться ковзаючий упор, який штовхає дерев’ну заготовку на колун. Колун, який являє собою конус або гвинт, приводиться в дію двигуном через редуктор. Редуктор регулює кількість оборотів силового двигуна, електричного чи внутрішнього згорання. Попри простоту й дешевизну, конусний дровокол має і недоліки.


    Недоліки конусного дровокола:


    • Низький КПД.
    • Ручна подача чурбаків.
    • Порівняно слабке зусилля, через що велика дерев'яна заготовка іноді розколюється не до кінця.


      Рейковий дровокол
       

      Реечный дровокол
      Має інший принцип роботи. В ньому двигун, електричний чи бензиновий, передає зусилля через шків з ремінною передачею і зубчастою шестернею на зубчату рейку з штовхачем на пружині. Штовхач подає деревину на робочий ніж, непорушно закріплений на кінці рами. Після закінчення робочого ходу пружина повертає штовхач у вихідне положення. 


      Сильними сторонами райкового дровокола є:


      • Простота, надійність і довговічність в роботі.
      • Економічність.
      • Потужність - такий пристрій може розвивати зусилля до 14 тонн.
      • Швидке, порівняно з конусним дровоколом, розколювання колод.
      • Продуктивність, що наближається до промислових зразків.

            Вибір дровокола >>>


            Мінусом такої конструкції є та обставина, що рейкові дровоколи бувають лише горизонтальними. Якщо вам потрібен максимально компактний апарат, слід придивитися до гідравлічних моделей. Крім того, перевага у швидкості розколювання купується ціною меншого зусилля. Тому при виборі такого дровокола слід уважно ставитися до показника потужності, щоб розколювання твердих порід дерева не стало для вас проблемою.

            Гидравлический дровокол


            Гідравлічений дровокол
             


            Як видно з його назви, використовує в якості робочого тіла рідину, а саме - мастило. Двигун лише приводить в дію насос, який створює тиск мастила в гідравлічній системі. Мастило давить на шток циліндра, оснащений металевим клином. Шток штовхає деревину на клин, розколюючи дерев’яну колодку на поліна.


            Сильними сторонами такої конструкції  дровокола є:


            • Велике зусилля, яке розвиває двигун в парі з гідронасосом.
            • Плавний хід штока, без ривків і без ударів.
            • Можливість установки насадок, напр., для розколювання заготовки не на дві, а відразу на 4 частини.
            • Можливість вертикальної конструкції, завдяки чому дровокол виходить максимально компактним і мобільним.
               
            Вертикальний чи горизонтальний


            Як уже зазначалося, за типом станини дровоколи бувають горизонтальні чи вертикальні. Горизонтальні більш затребувані, особливо для приватного користувння. Поліно в них знаходиться на горизонтальній станині в спеціальному жолобі. Залежно від конструкції, колода подається на гострий клин, який її розколює, або ж навпаки, ніж давить на дерев’яну заготовку. Зустрічаються моделі, в яких поєднуються обидва механізми. Станина може знаходитися на ножках чи без них. Якщо висота станини підібрана вдало, вона знаходиметься якраз на рівні пояса оператора. Таке положення вважається оптимальним, оскільки знижує втомлюваність оператора. Ніжки можуть бути з колесами, що підвищує мобільність апарата. 


            Переваги горизонтальних дровоколів:


            • невелика вага і розмери;
            • стійкість;
            • кілька ступенів безпеки - захист електричних установок від перепадів напруги, захист гідронасоса від перевантаження.
            Гидравлический вертикальный дровокол


            Вертикальні мають більший ККД, тому частіше використовуються як промислові. Колоду підіймати не треба, вона ставиться на станину торчма. Ніж подається зверху автоматично. Станки доволі масивні, але стійкі, у потужних моделей - стаціонарні.


            Сильні сторони вертикальних дровоколів:


            • в конструкції є спеціальний фіксатор, який обмежує відскок назад, якщо чурбаки невеликі;
            • додаткові фіксатори надійно тримають колоду у вертикальному положенні;
            • висока швидкість розколюваня заготовок визначає їх чудову продуктивність.


            Є, однак, недоліки і у цього варіанту конструкції. При встановленні колоди на станину потрібно бути уважним і обережним, щоб уникнути її перекосу і травмування оператора.


            Електричний чи з двигуном внутрішнього згорання?


            Приводитися в дію механізм дровокола може електродвигуном або двигуном внтрішнього згорання (ДВЗ). Електродвигун безшумний, простий у використанні. відсутність вихлопних газів дозволяє втановлювати його у закритих приміщеннях. Електричному двигуну не потрібне складне обслуговування, оскільки він не споживає пального і мастила. Якщо потрібна висока потужність, можна підібрати моделі з трифазними електродвигунами потужністю до 5 кВт. Такі апарати здатні створювати робочий тиск до 15 тонн. Проте електричний дровокол має суттєвий недолік - залежність від електричних мереж

            Гидравлический дровокол
            Для випадків, коли підключитися до електрики проблемно - у віддалених районах, на лісорозробках, - чудово підійдуть дровоколи з двигуном внутрішнього згорання. Причому зустрічаються як бензинові, так і дизельні, особливо потужні, варіанти. Дровокол з ДВЗ мобільніший, має більшу продуктивність. Тому такі пристрої частіше бувають професійного і промислового класу


            Особливим варіантом є дровоколи з приводом від трактора - від валу відбору потужності або гідросистеми. Це найпотужніші з усіх дровоколів, орієнтовані на інтенсивне промислове використання.
             
            Гідравлічні дровоколи >>>    

            Горизонтальні дровоколи >>>

            Конусні дровоколи >>>    

            Вертикальні дровоколи >>>
             

            Додаткові опції


            Для того, щоб купити дровокол, який прослужить вірою і правдою довгі роки, потрібно зауважити наявність ще деяких опцій в його конструкції.


            • матеріал ріжучого ножа - цей дуже відповідальний і навантажений елемент, який повинен бути виконаний з якісної гартованої сталі;
            • система безпеки - сучасні моделі дровоколи керуються відразу двома важелями. Як тільки оператор випускає з рук хоча б один з них, дровокол відразу зупиняється. Таким чином, навіть випадково оператор не може підставити руку під ніж;
            • упор з можливістю регулювання по висоті. Від висоти станини залежить, в якій позі доведеться оператору працювати годинами. Незручне робоче положення призводить до швидкої втомлюваності, зниженні уваги і, відповідно, підвищує ризик травматизму;
            • зручність транспортування - якщо дровокол доведеться часто витягувати з місця зберігання і ховати назад, краще, щоб його конструкція дозволяла це зробити швидко і з мінімальними зусиллями. Мобільність забезпечується невеликими масогабаритними показниками дровокола і наявністю коліщат.


            Отримати кваліфіковану пораду від фахівця і обрати оптимальний варіант дровокола можна у інтернет-магазині PRAGMATEC, звернувшись за тел.: (067) 332-08-77, (050) 388-87-12 або написавши на e-mail [email protected].