Види якорів

Обов'язок, який покладено на якірний пристрій, полягає в забезпеченні фіксації судна на одному місці. Це може бути човновий якір, а також будь-які інші моделі, призначені для використання на суднах різного класу – від маленького суденця до величезного океанського лайнера. Вони застосовуються у відкритому морі і на рейдових стоянках, їх використовують на річках, водосховищах, озерах і взагалі в будь-яких місцях, де ходять річкові або морські судна.
За довгу історію мореплавання було придумано і використовувалося безліч різних якорів, деякі з них отримали назву на честь свого творця:
Якір Холла
Денфорта
Брюса
«Плуг»
«Ромашка»
«Кішка»
Грибовидній
Плавучий
Льодовий
Переваги та недоліки
Для того щоб пристрій повністю виконував свою функцію, необхідно домогтися його надійного зачеплення на дні водойми. Якір на катер або будь-яке інше судно підбирається в залежності від поверхні дна. Вона може бути покрита грунтами різних видів і для забезпечення міцного закріплення якоря його параметри повинні максимальним чином відповідати конкретному грунту. Кожна модифікація пристрою має свої відмінні риси, є моделі більш універсальні, але є і такі, які володіють специфічними характеристиками.
Холла
Довгий час був одним з найпоширеніших. Його здатність впевнено зачіпатися як за піщану, так і за галькову поверхню зумовила велику популярність і привела до масового використання на морських і річкових судах різного класу. Має голову, що повертається на 450, з широкими лапами, які зариваючись, одержують утримуючу силу, яка приблизно в 4 рази перевищує вагу самого пристрою. Головним недоліком моделі є мала ймовірність повторного заривання в поверхню, якщо лапи вириваються з грунту і починають повзти. Не допомагає навіть витравлювання якірного ланцюга.
Денфорта

Є модернізацією попередньої моделі. На відміну від нього забезпечений спеціальним штоком, що запобігає перекиданню на бік. Лапи пристрою зближені, головна частина має мінімальний об'єм, що сприяє зариванню вглиб. Випробування на піщаному дні показали феноменальну утримуючу силу. Перевагою також є його компактність у складеному стані.
З недоліків можна назвати зниження ефективності на гальці. Ще одним мінусом особливостей конструкції вважається його знесення в сторону до падіння на дно під впливом течій.
«Плуг»
Модифікація з однією лапою, яка при опусканні на поверхню падає набік. Спеціальна конструкція забезпечує заривання на велику глибину при проштовхуванні. Ідеально підходить для застосування на піщаному і мулистому дні, на каменях тримає помітно гірше.
Брюса
Модернізація попереднього різновиду, застосовується на будь-яких грунтах. При будь-якому варіанті падіння на дно глибоко заглиблюється. Його підйом не викликає особливих труднощів. Має велику утримуючу силу, яка досягає 30 кілограм на 1 кг власної ваги. Відмінно виконує свої функції на мулистих і піщаних поверхнях. Гірше працює на кам'янистому дні, але все ж трохи краще, ніж попередній.
Грибоподібний
Ідеальний якір для човна ПВХ. Відноситься до безрогих пристроїв і представляє собою конструкцію у вигляді гриба (парасольки), що має широкий цілісний або розділений на сегменти капелюшок. Не вимагає багато місця, може бути поміщений в будь-який куточок. Цей різновид хороший ще й тому, що його масове використання на малорозмірних надувних судах обумовлене в основному безпекою застосування. У його конструкцію не входять загострені елементи, які можуть пошкодити човен. Коефіцієнт утримуючої сили знаходиться в межах від 6 до 10, що істотно нижче, ніж у попереднього. Дуже погано працює на каменях.
«Ромашка»
Належить до групи грибоподібних, за своєю конструкцією дійсно нагадує однойменну квітку з трьома широкими пелюстками. Його часто називають «річковим». Такий якір для катера купити варто через його чудову чіпкість і здатність витримувати швидкі течії. Мінусом, як і для всієї групи, є значне зниження утримуючої здатності на каменях.
«Кішка»
Використовується на малорозмірних судах завдяки своїм компактним габаритам у складеному стані. Іноді якір кішка складаний замінюється виробом спрощеної конструкції – в ньому немає рухомих частин, він не складається. Рідко використовується на великих судах і тільки в якості допоміжного. Краще використовувати його на піщаних і кам'янистих грунтах.
Він компактний, на відміну від спрощеної моделі його транспортування безпечна, виключена можливість пошкодження судна гострими деталями. Якір кішка для човна ПВХ є оптимальним варіантом не тільки з точки зору безпеки – він забезпечує підвищене зачеплення. Але цей плюс легко перетворюється в мінус. Його важко підняти, якщо лапа потрапляє в тріщину, зачіпається за корч, камінь або інший важкий предмет.
Плавучий

Якір парашут – це допоміжний пристрій, що застосовується в якості додаткового. Використовується у випадку неможливості застосування основного з якої-небудь причини. Наприклад, це може бути глибина, втрата головного пристрою або його недостатня утримуюча сила.
Він відмінно підійде як додатковий якір для яхти, на яку особливо сильно впливають вітрові навантаження. Він не може повністю запобігти, але сильно уповільнює знесення судна під дією вітру.
Льодовий
Пристрій для кріплення до льоду має вигляд гака, який може закладатися в льодову тріщину або в видовбану лунку. Так само як попередній, застосовується у якості додаткового.
Як правильно підібрати вагу
Дізнатися, який потрібно купити якір для човна, можна використовуючи спеціальну таблицю або за формулами, в яких враховується маса судна і його водотонажність.
Маса з повним завантаженням, кг
|
До 150
|
150-200
|
250-500
|
500-750
|
750-1000
|
Вага якоря, кг
|
1,5
|
2
|
5
|
7,5
|
12,5
|
Але є і загальні рекомендації. Прийнято вважати, що якір для катера, яхти або човна повинен важити не менше 1% від маси повністю спорядженого судна з максимальним вантажем. Це видно і за даними таблиці. Якщо необхідно більш точно визначити цей параметр, то формула буде виглядати так:
Вага якоря ≥ 0,01 × (вага порожнього судна + вага спорядження)
У деяких випадках, коли повне завантаження не планується, то дізнатися, скільки повинен важити пристосування, можна ще простіше. Для цього досить запам'ятати одне важливе правило: на 1 кг якоря має припадати 1 м довжини судна.
Обирати якір парашут для човна треба, орієнтуючись на площу поверхні, яку зазвичай визначають по його діаметру. Бажано, щоб він важив якомога менше.
Незважаючи на наявність спрощених методів визначення, треба пам'ятати, що оптимальний за масою човновий якір купити можна, тільки визначившись з модифікацією пристосування, яке ви збираєтеся використовувати. Величезне значення має швидкість течії і сила вітрів. Необхідно точно представляти, на яких грунтах потрібна максимальна утримуюча сила, а значить варто заздалегідь дізнатися всю необхідну інформацію.